Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 295

Kcal / portion: 310

GBR (GI) / port: 29
Recept: 6191 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 1%
Fett: 2%
Kolhydrater: 67%
Fibrer: 3%
Ingredienser
Svarta vinbär 15.0 dl 11%
Strösocker 14.0 dl 86%
Vatten 8.5 dl 0%
Vattenreduktion -8.0 dl -0%
Alternativ:
Te (bryggt) 0%
Syltsocker 0%
Smör 25.0 gram 3%
Kockskolan:
Om marmelad > Äts ej
Så kokas marmelad > Äts ej
Pektinprov > Äts ej
Om vattenförändringar > Äts ej
Om värmekonservering > Äts ej
Kock: Kockskolan
Uppdragsgivare: Kunskapskokboken
Tillagning (1 tim 30 min )
Se film, klicka på "Titlis" under bilden ovan.- Förbered: Lägg en liten tallrik i kylskåpet eller i kylen. Rensa bären fri från stjälkar och annat skräp. Rengör burkar med lock. Koka dem om marmeladen skall långtidsförvaras (läs mer > Om värmekonservering).
- Koka upp bär med vatten i en stor kastrull som inte fylls till mer än hälften. Låt sedan sjuda på svag värme utan lock i 40 minuter. Rör om emellanåt.
- Tillsätt socker och eventuella smaksättare. Låt koka upp och låt sedan koka häftigt i cirka 10 minuter. Akta så att det inte kokar över.
- Smaksättning: I filmen tillsätts en klick smör. Marmeladen kan smaksättas på olika sätt, till exempel med bryggt tevatten att koka bären i, en skvätt konjak eller annat enligt egen smak.
- Pektinprov: Sänk värmen och gör ett pektinprov. Koka i ytterligare 5 minuter om provet inte geleat sig (läs mer > Pektinprov).
- Häll marmeladen på väl rengjorda burkar. Fyll ända upp och förslut med lock. Marmeladen är god på smörgås, till filmjölk och flingor, eller som tillbehör till kött.
Kockens kommentar
Svarta vinbär kan kokas utan pektintillsats, särskilt om de är lätt omogna. Syltsocker är ett alternativ om bären är mycket mogna, varvid bär med socker kokas cirka 15 minuter innan pektinprov görs. Sådan marmelad blir lite klumpig eftersom bären inte kokar lika länge. Läs mer > Så kokas marmelad.Vattenreduktion = den mängd vatten som förångas vid kokning. Läs mer > Om vattenreduktion.
Alternativ
Fler recept inom Marmelad, curd ¤
Liknande recept som Svart vinbärsmarmelad
-
Marmelad grundrecept
Tid: 30 min , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Apelsinmarmelad med syltsocker, grundrecept
Tid: 1 tim , Svårighet: Medel, Receptgivare: Kockskolan
-
Enkel apelsinmarmelad med hela skal
Tid: 1 tim (+ 2 tim) , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Klassisk apelsinmarmelad, GB-gubbens apelsinmarmelad med citron
Tid: 30 min (+ 2 tim) , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Orange marmelade, klassisk engelsk apelsinmarmelad med skal
Tid: 1 tim , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Confiture de prunes mirabelles, mirabellemarmelad
Tid: 1 tim (+ 2 tim) , Svårighet: Medel, Receptgivare: Kockskolan
-
Apple butter, amerikansk äppelmarmelad
Tid: 2 tim , Svårighet: Medel, Receptgivare: Kockskolan
-
Svart vinbärsmarmelad
Tid: 1 tim 30 min , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Nyponmarmelad med syltsocker
Tid: 45 min , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Dansukker
-
Nyponmarmelad, nyponpuré, nyponsaft på engelskt vis
Tid: 45 min , Svårighet: Medel, Receptgivare: Kockskolan