Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 93

Kcal / portion: 373

GBR (GI) / port: 4
Recept: 1491 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 0%
Fett: 4%
Kolhydrater: 14%
Fibrer: 0%
Ingredienser
Surkörsbär, klarbär, moreller 1.0 liter 22%
eller 600.0 gram %
Vatten 9.0 dl 0%
Strösocker 1.5 dl 38%
Vaniljsocker 2.0 tsk 2%
Majsstärkelse 1.0 msk 2%
Vispgrädde 1.5 dl 36%
el. mjölk 0%
Kockskolan:
Om fruktkräm, kompott > Äts ej
Om körsbär > Äts ej
Urkärnare > Äts ej
Kock: Kockskolan
Uppdragsgivare: Kunskapskokboken
Tillagning (30 min )
- Skölj av och kärna ur bären. Läs mer > Om körsbär. (Hela ej urkärnade = spottsoppa, se kommentar).
- Koka: Lägg i kastrull med vatten, socker och vaniljsocker. Låt småkoka på svag värme i cirka 20 minuter.
- Rör ut majs- eller potatismjöl i lite kallt vatten. Rör ner detta i soppan. Smaka av med citronjuice. Låt soppan koka upp och sedan svalna.
- Servera soppan ljummen eller kall med vispad grädde eller mjölk. Skorpor eller mandelbiskvier passar som tillbehör.
Kockens kommentar
Körsbärssoppa är ett utmärkt sätt att ta tillvara surkörsbär som man brukar få ett överflöd av i skördetid och som är för sura för många att äta naturell.Soppa, kräm, kompott: Kräm är en tjockare soppa där stärkelsemedel tillsats. Kompott är en kräm (eller soppa) som innehåller hel eller delar av frukten med eller utan kärnor. Läs mer > Om fruktkräm, kompott.
Spottsoppa är soppa på körsbär med kärnorna kvar, ej urtagna. "Spott" för att man måste spotta ut kärnorna när man äter soppan. Dock bör påpekas att kärnorna innehåller glykosider som kan omvandlas till blåsyra motsvarande bittermandel. Man bör därför inte äta spottsoppa i större mängder. Läs mer > Om körsbär.
Fransk körsbärssoppa: Körsbär kokas i lika delar rödvin och vatten smaksatt med socker, salt och peppar. Klassiskt i Alsace är att smöra gamla brödskivor med smör på båda sidor och pudra med vetemjöl, vilka sedan steks gyllenbruna i panna. Soppan hälls sedan över brödet vid servering.
2023-04
Alternativ
Fler recept inom Fruktsoppa, fruktkräm, kompott
Liknande recept som Körsbärssoppa, kräm, kompott, spottsoppa
-
Saftsoppa, saftkräm
Tid: 30 min , Svårighet: Mkt lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Blåbärssoppa, blåbärskräm
Tid: 30 min , Svårighet: Mkt lätt, Receptgivare:
-
Klassisk nyponsoppa med mandelbiskvier och vispad grädde.
Tid: 1 tim 30 min , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Äppelsoppa eller äppelkräm med äppelkrutong
Tid: 30 min , Svårighet: Medel, Receptgivare: Magnus, Kockskolan
-
Körsbärssoppa, kräm, kompott, spottsoppa
Tid: 30 min , Svårighet: Mkt lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Soupe de melon, melonsoppa
Tid: 1 tim , Svårighet: Mkt lätt, Receptgivare: Kockskolan
-
Gammaldags fruktkompott, fruktkräm av torkad frukt
Tid: 30 min , Svårighet: Mkt lätt, Receptgivare: Arla
-
Äppelkräm med kardemummaskorpor
Tid: 30 min , Svårighet: Medel, Receptgivare: Anne, Kockskolan
-
Rabarberkräm, rabarberkompott
Tid: 45 min , Svårighet: Lätt, Receptgivare: Pia, Kockskolan
-
Krusbärskräm, krusbärskompott
Tid: 20 min , Svårighet: Medel, Receptgivare: Arla