Gräddkola grundrecept
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Antal bitar: 50

Om knäck och kola >

 

 

Så kokas knäck, kola >

 

 

Kulprov >

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Gräddkola grundrecept

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 400

Kcal / portion: 65

GBR (GI) / port: 2

Recept: 3264 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 1%

Fett: 19%

Kolhydrater: 56%

Fibrer: 0%

Portionsvikt: 16 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:

Om knäck och kola > Äts ej

Så kokas knäck, kola > Äts ej

Kulprov > Äts ej

...

Skapat av
Kockskolan

Tillagning

  1. Gör inte flera satser samtidigt, utan en i taget. Välj en stekkastrull med tjock botten rymmande 3 liter eller mer så att smeten inte kokar över. Klä en form (15-20 cm = 50 st ā 2x3 cm/st) med smörpapper. En plåt med smörpapper fungerar också, men då blir kolan plattare. Fetta in form eller plåt så ligger pappret still.
  2. Koka: Lägg ingredienserna i kastrull och koka upp under omrörning. Låt koka kraftigt utan lock på hög värme i cirka 15 minuter eller mer till koktemperatur 125°C (120-130°C), eller gör ett kulprov (se dito). Koka vidare tills rätt temperatur nåtts.

    Akta så att det inte kokar över, men rör helst inte om i grytan förrän uppkoket sjunkit ner och smeten börjat tjockna. Då rör man om så att smeten inte bränns i botten men inte för häftigt för då kan kolan sockra sig, bli grynig. 
  3. Häll smeten i formen eller på plåten. Låt kallna i rumstemperatur en halvtimme eller mer. Skär eller klipp ut tärningar eller rektanglar.
  4. Förvaras svalt eller kallt, lämpligen i burk med smörpapper mellan lagren.  

 

Kockens kommentar

Smörkola är snudd på detsamma som gräddkola och tillagas på samma sätt. Smörkola innehåller dubbel mängd smör (100 g) och 1/3-del mindre grädde (2 dl). Se recept > Smörkola.

Knäck är klassiskt hård och brytbar, därav namnet. Kola är mjuk-seg. Konsistensen varierar med koktid, det vill säga smetens koktemperatur enligt nedan.

 Knäck, kola och fudge

Koksmet

Normtal

 Mjuk ej seg typ fudge

110-120°C

115°C

 Mjuk-seg konsistens

120-130°C 

125°C

 Hård-seg i mitten

130-150°C 

140°C

 Hård, karamellfast

150-200°C

160°C

Källa: Kunskapskokboken 2020-06


För att mäta temperaturen behövs en socker­termometer (se dito). Saknar man sådan gör man ett så kallat kulprov (se dito).

Alternativ

Smörkola

Svensk halvhård knäck

Apelsinkola

Apelsinkola med nötter

Chokladkola

Chokladkola med kanel

Fudge på svenskt vis

Klassisk fin fudge

Enkel fudge

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem