
Saltbakad lutfisk med kalvsky smaksatt med äpple och kryddpeppar, gurksalsa och selleripuré
Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 65

Kcal / portion: 367

GBR (GI) / port: 1
Recept: 1470 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 4%
Fett: 2%
Kolhydrater: 7%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Tillagning (1 tim + 3 tim )
- Förbered: Vattna ur lutfisken några timmar, gärna över natten om du inte köpt urvattnad lutfisk (gäller oftast i butik).
- Sätt ugnen på 150°C.
- Ugn: Skär fisken i portionsbitar. Lägg bitarna i en ugnssäker form, smord med olivoljan. Baka i ugnen 25 minuter.
- Sås: Skala och finhacka schalottenlök. Koka ihop vin och schalottenlök i en kastrull. Tillsätt kalvbuljong och kryddpeppar. Sjud i 30 minuter.
- Häll i äppeljuice. Koka upp. Smaka av med salt. Red med maizenan till önskad konsistens. Sila bort kryddpepparkornen. Mixa före servering.
- Tillbehör: Skala och skär rotselleri och potatis i bitar. Koka i lättsaltat vatten. Koka tills sellerin och potatis mjuknat, tid beroende på storlek. Häll av spadet i en kastrull.
- Mixa potatis och selleri med mjölk och crème fraîche. Späd purén med kokspadet till önskad konsistens. Smaka av med salt och kajennpeppar.
- Garnering: Skala och fintärna gurka och äpple under tiden. Blanda äpple och gurka med ättika, honung och citronjuice. Hacka dill.
Kockens kommentar
Formellt innebär "baka" att tillaga i het värme utan matfett (läs mer > Om baka, grädda). "Saltbakad" brukar avse att tillaga på saltbädd (läs mer > Om saltbakning).Fisk
- Gravad, rimmad fisk
- Ceviche
- Inkokt fisk
- Kokt fisk, fiskbullar
- Lutfisk
- Pannstekt, halstrad laxfisk
- Pannstekt, halstrad vitfisk
- Pannstekt strömming, makrill
- Fiskburgare
- Ugnslagad laxfisk
- Ugnslagad vitfisk
- Vitfiskgratäng, låda
- Grillad och rökt fisk
- Friterad fisk
- (Sillrätter, SOS >)
- (Fisksoppa, gryta >)