
Krusten Schweinebraten (Krustenbraten), grillad fläskstek med knaperstekt svål
Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 122

Kcal / portion: 622

GBR (GI) / port: 7
Recept: 3731 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 11%
Fett: 4%
Kolhydrater: 10%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Ingredienser
Om Malzbier > Äts ej
Näringsberäkning svål > Äts ej
Klimp, om degklumpar > Äts ej
...
![]()
Skapat av
Kockskolan
Tillagning (2 tim + 1 tim )
Se film, klicka på "MBC-DIGITAL" under bilden.
- Förbered: Skölj av steken i kallt vatten och torka av. Skär ett rutmönster i svålen. Salta och peppra köttdelen. Smeta ut ett lager senap ovanpå (kan utelämnas). Salta, peppra igen.
- Häll vatten i en ugnsform med hög kant. Lägg i steken med svålsidan ner, vattnet skall täcka svålen. Låt stå i minst en timme för att mjuka upp svålen. I ugn mjuknar svålen snabbare.
- Tillbehör: Koka under tiden potatis eller tillaga "knödel" vilket är vanligt tillbehör i tyskspråkiga länder (se recept nedan). Läs mer > Degklumpar som mat. Värm upp rödkål eller surkål.
- Sätt ugnen på 250°C.
- Ugnslaga: Häll bort vattnet i formen och vänd steken så att svålsidan kommer upp. Salta svålen väl. Häll på merparten av ölet. Sätt in i ugnen i en halvtimme.
- Häll på resten av ölet över svålen. Låt stå i ytterligare cirka 20 minuter.
- Sänk värmen till 200°C och lät stå i cirka 30 minuter.
Kockens kommentar
Knaperstekt svål är onyttigt härligt gott. För att få den perfekt knaperstekt måste svålen först mjukas upp och mot slutet av stekningen stekas i hård värme. Detta kan ske på olika sätt, läs mer > Så knapersteks svål.I filmen används Altbier, en tysk variant av pale ale. Vanligt är också att använda Malzbier, ett mörkt lättöl.
Vikt och näring: Svål ingår inte i näringsvärdet för fläskstek i Livsmedelsverkets databas, därför inte heller i Dietkokbokens. Om man äter den knaperstekta svålen, vilket antas i detta fall, måste "fläsksvål" läggas till i ingredienslistan för att få rätta näringsvärden.
Fläsk, korv
- Skinkstek, julskinka
- Fläskstek, karréstek
- Kokt, bräserad fläskfilé
- Pannstekt, wokad fläskfilé
- Fläskfile i ugn
- Fläskkotlett, karrékotlett
- Kassler
- Revbensspjäll i ugn eller kokta
- Fläskgryta, kokt, bräserat fläsk
- Fläsklägg
- Stekt fläskkött
- Grillat skivat fläskkött, korv
- Grillat fläskkött i bit
- Rökt fläskkött
- Kokt korv, korvgryta
- Pannstekt korv
- Ugnstekt korv
- Hemmagjord stoppad korv