
Uppochnervänd äppelkaka
Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 251

Kcal / portion: 615

GBR (GI) / port: 10
Recept: 2462 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 1%
Fett: 11%
Kolhydrater: 35%
Fibrer: 2%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Ingredienser
Kockskolan:
Om smördegar > Äts ej
Om smördegsbakelser > Äts ej
...
![]()
Skapat av
Petter, Kockskolan
Tillagning (30 min )
- Lättina smördegsplattorna. de skall vara kylskåpskalla.
- Förvärm ugnen på 200ºC.
- Äpplen: Kärna ur och skiva äpplen.
- Smält smör i liten stekpanna på medellåg värme. Strö socker och kanel i pannan. Lägg i tre lager äpplen med aprikossylt över. Stek på svag värme i 5 minuter. För vackrare form använd metallringar som håller ihop "tarten".
- Smördeg: Skär ut en en rund smördegsplatta i samma storlek som tarten eller metallringen. Lägg den som ett lock över äpplena. Sätt in pannan i ugnen 20 minuter.
- Servera: Ta ut pannan och vänd äppelkakan upp och ner på en tallrik. Serveras ljummen.
Kockens kommentar
Detta är en version av klassisk fransk Tarte Tatin (se dito recept). Till tårtan passar ett sött vitt vin, portvin eller söt sherry. Ju mer kanel som används i tårtan, desto svårare blir balansen med vinet.
Blixtsmördeg: Ett enkelt hemlagat alternativ till smördeg är så kallad blixtsmördeg. Det ger luftigt bröd men inte lika frasigt (se dito recept). Läs mer > Om smördegar.