Escarole grönsakssoppa
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Portioner: 4

 

Kockskolan:

 

Om cikoriasallat >

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Escarole grönsakssoppa

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 67

Kcal / portion: 271

GBR (GI) / port: 2

Recept: 1082 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 3%

Fett: 3%

Kolhydrater: 6%

Fibrer: 3%

Portionsvikt: 406 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:

 

Kockskolan:

Om cikoriasallat > Äts ej

...

Skapat av
Kockskolan

Tillagning (45 min )

Se film, klicka på "Frankie" under bilden ovan.

  1. Bryt loss sallatsbladen och skölj dem rena i kallt vatten. Ansa och finhacka lök, vitlök, morot och selleri. Repa av rosmarinblad från kvistarna och finhacka. Mixa hälften av bönorna med buljongen.
  2. Fräs löken glansig i stekkastrull med olja på svag värme någon minut utan att bränna. Tillsätt morot och selleri och fräs i ytterligare några minuter. 
  3. Soppa: Tillsätt vitlök, rosmarin, bönmix, resten av bönor och tomatpasta. Rör om. Lägg sallatsbladen ovanpå och lägg på kastrullocket. Låt småkoka i 20 minuter. Smaka av med salt och peppar. Tillsätt mer buljong för lösare soppa.
  4. Servera soppan het. Garnera med riven ost.

Kockens kommentar

Escarole kan ersättas med spenat eller mangold. Escarole passar som ingrediens i många soppor, till exempel i en kycklingsoppa.

Escarole är en cikoriasallat. Till skillnad från vanlig sallat har den bitter smak och tål att kokas. Läs mer, klicka på ingrediensen.

Cikoriaalternativ

Fransk friséesallad

Escarole grönsakssoppa

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem