Sous videkokt skinkstek på enkelt sätt
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Portioner: 16

Kockskolan:

 

Så lagas skinka >

 

 

Om sousvide >

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Sous videkokt skinkstek på enkelt sätt

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 144

Kcal / portion: 202

GBR (GI) / port: 0

Recept: 3240 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 27%

Fett: 4%

Kolhydrater: 0%

Fibrer: 0%

Portionsvikt: 141 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:
Kockskolan:

Så lagas skinka > Äts ej

Om sousvide > %

...

Skapat av
Kockskolan

Tillagning (10 min + 12 tim )

Se film, klicka på "Matgeek" under bilden.

  1. Köp inplastad skinka. Till julskinka används rimmad skinka. Tillaga till kärntemperatur 68°C för saftigaste kött, 70-72°C för smakrikare kött.
  2. Koka: Lägg den inplastade skinkan i kastrull. Täckt med vatten, lägg på lock. Reglera tempera­turen i vattnet till 68-72°C, vilket är svårt om man inte har en anordning för detta. Alternativt tillagar man i ugn (se kommentar). Kokar man på högre värme så funkar det också, men det går fortare och blir inte lika saftigt.
  3. Köttet är klart efter cirka 12 timmar.
  4. Skinkspad: I paketet samlas ganska mycket skinkspad, vilket kan användas till "dopp i grytan".  Späd med vatten till lagom stark smak. Kokar man skinkan utan plasthölje måste man koka ner kokspadet ordentligt för att få tillräcklig smak på det.
  5. Griljering (julskinka): Till jul brukar man senapspanera och griljera skinkan. Se recept via länk nedan.

Kockens kommentar

Receptet hämtat från Matgeek. Tillaga "sous vide" i ugn: Sätt ugnen på 68-72°C, men inte högre för det kan få plasten att smälta. Lägg in skinkan i ugnen och tillaga till önskad temperatur.

Sous vide (fr. i tomrum): Detta är en förenklad, eller om man så vill en fuskvariant av sous vide-kokning, vilket innebär att koka vara vakuuminpackad i plastpåse på svag värme (55-60°C) som sjudes i flera timmar. Läs mer > Om sousvide.

Alternativ

Kokt färsk eller rimmad skinka

Senapsgriljering av skinka

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem