
Tempura frityrmet, klassisk japansk tunn smet
Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 151

Kcal / portion: 134

GBR (GI) / port: 10
Recept: 669 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 3%
Fett: 1%
Kolhydrater: 31%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Ingredienser
Så friteras fågel > Äts ej
Näringsberäkna panering Äts ej
Om fettupptag > Äts ej
...
![]()
Skapat av
Kockskolan
Tillagning (5 min )
- Blanda torra ingredienser väl, eller använd färdig tempuramix.
- Häll kallt vatten i kanna och kyl med isbitar.
- Precis innan fritering blandas mjöl med vatten till en lös soppa, lite slarvigt med chopsticks eller gaffel så att smärre mjölklumpar finns i smeten.
Alternativ:
- Sodavatten (iskall) kan användas i stället för vatten. Ger luftigare smet.
- Vodka tillsatt i smeten ger fluffigare smet.
Kockens kommentar
Frityrsmeten passar till fritering av ömtåligare varor som fisk, skaldjur och grönsaker.Klassisk tempuramet består endast av mjöl (2 dl), iskallt vatten (2 dl) och ägg (1 st). Vetemjöl är glutenrikt och ger seg smet och skorpa om smeten får vila en stund. Kallt vatten och snabb användning av smeten motverkar detta. Därför blandar de japanska kockarna ofta smet i omgångar samtidigt som de tillreder maträtten. Mjöl och vatten blandas snabbt och lite slarvigt med chopsticks (pinnar), det skall vara lite klumpar kvar i smeten. Numera förekommer olika varianter med inblandning av stärkelsemjöl, bakpulver, äggvita i stället för helt ägg, sodavatten och vodka för att förbättra smetens egenskaper. Läs mer > Om frityrsmet.
Näring: Den frityrsmet som behövs görs alltid i större mängd än vad som fastar på varan = det som äts. Likaså äts inte frityroljan, men en viss del sugs upp i paneringen. Vill man få ordning på portionsvikt och näringsvärden anges beräknad konsumtionsmängd och fettupptag i ingredienslistan enligt följande mall.
Mjöl | Ägg | Fett | ||
Normtal pâte ā frire | Yta cm˛ | msk | styck | msk |
Åtgång för två sidor | 100x2 | 1,9 | - | 0,7 |
t.ex. strömming | 60x2 | 1,1 | - | 0,4 |
t.ex. Schnitzel | 120x2 | 2,3 | - | 0,8 |
Läs mer > Näringsberäkna panering.