Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 87

Kcal / portion: 499

GBR (GI) / port: 1
Recept: 1997 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 7%
Fett: 3%
Kolhydrater: 3%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Tillagning (2 tim 30 min )
- Skär noga bort all svål från fläskläggen. Skala och skiva lök och vitlök. Finhacka chili. Riv citronskal.
- Hetta upp olja i en stor tjockbottnad kastrull. Bryn löken på låg värme tills den är gyllenbrun och mjuk. Fräs vitlök, tomatpuré, chili, kanel och kryddpeppar någon minut under omrörning. Rör ner lagerblad, timjan, rosmarin, fond och rödvin. Koka upp.
- Lägg ner fläsklägg. Fyll på med vatten så att det täcker. Koka upp. Sänk värmen. Sjud under lock tills köttet är mört, cirka 2 timmar.
- Tillsätt lite mer av alla kryddorna för att liva upp smaken. Stöt dem gärna i mortel först. Rör ner citronskal.
- Blanda majsstärkelse och portvin. Rör ner i grytan. Låt puttra sakta utan lock cirka 15 minuter. Späd med vatten efter behag. Rör om då och då, så att det inte bränner vid. Krydda med salt och peppar.
- Servera med grovriven fetaost, gröna bönor och halvgrovt bröd.
Kockens kommentar
Tips: Förmodligen får du sås över. Ät den förstärkt med kikärter dagen efter, gärna med pasta och riven fetaost.Sefard = jude ur en del av judenheten med traditioner från den judiska medeltidskulturen i Spanien.
Fläsk, korv
- Skinkstek, julskinka
- Fläskstek, karréstek
- Kokt, bräserad fläskfilé
- Pannstekt, wokad fläskfilé
- Fläskfile i ugn
- Fläskkotlett, karrékotlett
- Kassler
- Revbensspjäll i ugn eller kokta
- Fläskgryta, kokt, bräserat fläsk
- Fläsklägg
- Stekt fläskkött
- Grillat skivat fläskkött, korv
- Grillat fläskkött i bit
- Rökt fläskkött
- Kokt korv, korvgryta
- Pannstekt korv
- Ugnstekt korv
- Hemmagjord stoppad korv