Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 70

Kcal / portion: 310

GBR (GI) / port: 1
Recept: 1860 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 7%
Fett: 2%
Kolhydrater: 5%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Ingredienser
Kockskolan:
Så bräseras kyckling > Äts ej
Om chilipasta > Äts ej
...
![]()
Skapat av
Kronfågel
Tillagning (40 min )
- Skär kycklingen i bitar. Lättstek dem i omgångar i smör. Krydda med salt och peppar. Lägg över kycklingbitarna i en gryta.
- Skiva lök. Finhacka vitlök. Fräs lök och vitlök mjuk och glansig på svag värme. Lägg över i grytan. Häll på krossade tomater, ketchup, öl och buljong tills köttet blir täckt.
- Tillsätt kryddor i grytan. Låt puttra samman i cirka 25 minuter. Späd med mer buljong om det behövs.
- Tillsätt väl avrunna bönor och hackade tomater. Koka upp. Strö över hackad persilja.
- Serveras som ensamrätt med bröd och en klick yoghurt till. Smaklig måltid!
Kockens kommentar
Chipotle pasta/paste är en kryddhet chilipasta av jalapeno med rökig smak (läs mer > Om chilipasta). Kyckling är ömtålig vara, särskilt kycklingbröst, och skall därför stekas lätt och hastigt för att inte bli torr. Ett alternativ är att enkelpanera med mjöl, ett annat att inte alls steka kycklingen. Läs mer > Bräsera kyckling.Fågel, kyckling
- Kokt höna, kyckling ¤
- Bräserad kyckling, grytor ¤
- Kycklingdelar i panna
- Kycklingbröst/filé i panna
- Hel kyckling i ugn
- Kycklingfilé i ugn
- Kycklingben i ugn
- Kycklingvingar och övrigt i ugn
- Asiatiskt fågelwok
- Grillad kyckling, fågel
- Friterad kyckling, fågel
- Pärlhöna
- Anka och gås
- Kalkon och struts
- Vild skogsfågel
- Vild sjöfågel