
Coq au vin, fransk hönsgryta
Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 142

Kcal / portion: 799

GBR (GI) / port: 6
Recept: 3197 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 8%
Fett: 8%
Kolhydrater: 8%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Ingredienser
Så skummar man > Äts ej
Så avfettar man > Äts ej
Om poule au pot > Äts ej
...
![]()
Skapat av
Kockskolan
Tillagning (1 tim 30 min )
- Förbered: Till rätten behövs en stor emaljerad och eldfast gryta eller stekkastrull. Gjutjärnsgryta missfärgar och ger bismak till syrliga rätter (vin).
- Skala och halvera lök. Skala och krossa vitlök. Skär kycklingen i bitar. Torka av med hushållspapper. Fuktigt kött bryner inte. Strimla fläsk.
- Grytstek: Stek fläsket i matfett tills lätt brynt. Lägg åt sidan på fat.
- Lägg i kycklingbitarna och bryn dem lätt runtom. Salta och peppra lätt. Lägg i fläsket och smålöken. Lägg på lock och stek sakta på svag värme i 10 minuter. Vänd bitarna efter 5 minuter.
- Flambera: Ta av locket, häll i konjak och tänd på (akta ansiktet). Skaka grytan fram och tillbaka tills lågorna brunnit slut.
- Koka: Tillsätt vin och fyll på med buljong (eller fond plus vatten) så att det precis täcker köttet. Rör ner tomatpuré. Tillsätt, vitlök, timjan och lagerblad. Lägg på lock och låt sjuda på svag värme i 25-30 minuter, tills köttet är mört.
- Tillbehör: Skala och koka potatis.
- Stek svampen i smör och olja. Ställ åt sidan.
- När kycklingen är färdigkokt silas spadet ner i en kastrull. De fasta delarna läggs tillbaka i grytan.
- Sås: Skumma/skeda av ytfett. Koka snabbt ner såsen till drygt halva mängden (= 4 deciliter i grundreceptet.) Ta grytan av värmen.
- Rör ihop smör och mjöl till en pasta. Vispa ner detta i såsen. Sjud upp under omrörning och låt sjuda i ett par minuter. Såsen skall vara så tjock att den täcker baksidan på en sked med ett tunt lager utan att rinna av. Sila såsen vid behov. Häll såsen i grytan och värm upp.
- Servera: Servera direkt ur grytan eller lägg upp på fat. Garnera med persilja.
- Om rätten inte serveras meddetsamma täcks ytan med ett tunt lager buljong. Nu kan den sparas till nästkommande dag.
Kockens kommentar
Coq au vin (tupp i gryta) är en klassisk fransk gryta. Klassiskt är att tillaga en höna eller tupp, vilket då kräver lång koktid. Klassiskt är också att den kokas i Sauce Bourguignon vilket är en rödvinssås, rikligt med lök och champinjoner (se dito recept). Det finns dock många varianter både med rött och vitt vin, som ibland namnges efter vinet som ingår, till exempel Coq au Chambertin eller Coq au Riesling.
PS: Receptet och bilden stämmer inte med varandra, för att man på bilden inte anrättats sås enligt receptet.
Tillhörande recept
Fågel, kyckling
- Kokt höna, kyckling ¤
- Bräserad kyckling, grytor ¤
- Kycklingdelar i panna
- Kycklingbröst/filé i panna
- Hel kyckling i ugn
- Kycklingfilé i ugn
- Kycklingben i ugn
- Kycklingvingar och övrigt i ugn
- Asiatiskt fågelwok
- Grillad kyckling, fågel
- Friterad kyckling, fågel
- Pärlhöna
- Anka och gås
- Kalkon och struts
- Vild skogsfågel
- Vild sjöfågel