Pariserbullar, släta bullar med vaniljkräm
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Antal små bullar: 48

Så bakas vetebröd >

 

 

Om vetebullar >

 

 

Degsporre >

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Pariserbullar, släta bullar med vaniljkräm

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 334

Kcal / portion: 99

GBR (GI) / port: 3

Recept: 4768 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 5%

Fett: 14%

Kolhydrater: 47%

Fibrer: 1%

Portionsvikt: 30 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:

Så bakas vetebröd > Äts ej

Om vetebullar > Äts ej

Degsporre > Äts ej

...

Skapat av
Kockskolan

Tillagning (30 min + 1 tim 30 min )

  1. Deg: Smält smör och tillsätt mjölken. Låt det bli fingervarmt (~37°C).
  2. Smula jäst i en bunke. Tillsätt mjölksmöret och rör om så att jästen löses upp.
  3. Tillsätt socker, salt, kardemumma om sådan önskas och det mesta av mjölet. Spar lite till utbakning. Arbeta degen till en smidig jämn deg (läs mer > Så knådas, rivs deg). Låt stå och jäsa täckt med duk till dubbel storlek i 30-45 minuter. Helst på varm plats (25-25°C), till exempel i kall ugn med lampan påslagen.
  4. Vaniljkräm: Använd färdig köpekräm, eller tillaga själv. Se recept via länk nedan.
  5. Förvärm ugnen på 225°C.
  6. Forma: Lägg degen på mjölat bakbord. Dela stor deg (48 bullar) i två delar. Kavla ut en del i taget till en platta 24x36 centimeter. Skär ut fyrkanter 6x6 centimeter med degsporre eller vass kniv.
  7. Fyllning: Lägg en klick kräm på varje ruta. Vik upp kanterna och nyp ihop så att det sluter tätt om krämen. Lägg bullarna med skarven nedåt i pappersformar på en ugnsplåt (12 st/plåt). Låt jäsa under bakduk i 30-45 minuter.
  8. Grädda bullarna mitt i ugnen i cirka 8 minuter. Låt svalna på galler eller handduk.
  9. Garnering: Pensla bullarna med smält smör och doppa dem i socker.

Kockens kommentar

Pariserbulle är en variant av släta söta bullar (läs mer > Om vetebullar). Varför det heter pariserbullar känner vi  inte till, förmodligen för att det låter exklusivt. Andra liknande bullar se recept > Solbullar.

Alternativ

Solbullar

Vaniljbullar, enkla falska wienerbröd

Släta russinbullar

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem