Klassisk nässelsoppa
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Antal portioner: 4

 

Kockskolan:

 

Om blanchering >

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Klassisk nässelsoppa

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 38

Kcal / portion: 322

GBR (GI) / port: 0

Recept: 1289 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 3%

Fett: 2%

Kolhydrater: 1%

Fibrer: 2%

Portionsvikt: 852 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:

 

Kockskolan:

Om blanchering > Äts ej

...

Skapat av
Pia, Kockskolan

Tillagning (35 min )

  1. Skölj nässlorna ordentligt. Ta bort grova stjälkar.
  2. Koka upp lättsaltat vatten och förväll nässlorna i 10 minuter. Häll över i durkslag och spola av med kallt vatten. Kläm bort merparten av vattnet. Grovhacka.
  3. Smält smör i en stekkastrull. Rör ner havremust eller mjöl till en jämn smet. Tillsätt vatten+fond och nässlor. Koka upp och låt sjuda i 10 minuter. Smaka av med salt och peppar.
  4. Hårdkoka ägg om sådana önskas.
  5. Häll upp i varma tallrikar. Ringla i lite vispgrädde eller lägg ner ägghalvor.

Kockens kommentar

Nässelsoppa på späda skott är en delikat klassisk vårsoppa, traditionellt redd på havremust och serverad med ägghalvor. Förr gav man hönsen nässlor, som är rika på järn, för att värpa mer. Av nässlor vävde man förr även en fin duk, s.k. nättelduk.

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem