Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 99

Kcal / portion: 632

GBR (GI) / port: 5
Recept: 2526 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 9%
Fett: 4%
Kolhydrater: 6%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Ingredienser
Så skummar man > Äts ej
Laga bindvävsrikt kött > Äts ej
Om bräsering > Äts ej
...
![]()
Skapat av
Kockskolan
Tillagning (30 min + 4 tim )
Se film, klicka på "Food Wishes" under bilden.
- Skala och skär löken i halvmånar.
- Bryn: Hetta upp olja på hög värme och bryn köttskivorna på båda sidor. Lägg över i gryta eller stekkastrull.
- Fräs löken så att de får färg utan att bli brända.
- Gryta: Skala och krossa vitlök, lägg i grytan. Ansa och grovskär morot och selleri, lägg i grytan. Bind gärna ihop bladkryddorna till en kryddbukett, lägg i grytan. Lägg i löken och fyll på med buljong så att det täcker.
- Sjud: Lägg på lock och låt sjuda på låg värme tills mört (3-4 timmar). Köttet skall ha lossat, eller lossna lätt från benet.
- Tillbehör: Tillred under tiden tillbehör enligt eget önskemål. I filmen serveras köttet med polenta (kokta majsgryn). Kokt potatis är ett alternativ.
- Ta ur kryddbuketten och benbitarna med märg när köttet är färdigkokt. Öka värmen så att skyn kokar. Skumma av fett från ytan och låt småkoka till lagom konsistens. Lägg tillbaka benbitarna så att de blir varma.
- Servera: Låt varje gäst få en benbit med märg. En tesked kan behövas för att gröpa ur märgen.
Kockens kommentar
Oxmärg som anges i receptet är den mängd som medföljer oxläggsskivorna, skall alltså inte inhandlas. Märgen anges för att få rätt portions- och näringsvärden. "Oxlägg skivad" beaktar inte innehållet av märg, utan bara köttdelen. Märg består huvudsakligen av fett. Notera att märgen svarar för 12% av receptets energiinnehåll.Detta recept är en variant av Ossobuco, som vanligtvis tillagas av kalvlägg. Köttet på oxlägg är mer grovfibrigt än på kalvlägg och behöver extra koktid. Samtidigt är oxläggen smakrikare. Märgen i benen ger extra smak till anrättningen och är mycket gott att äta i sig. Läs mer > Om benmärg.