Farfalle med lax och rosésallad
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Portioner: 4

 

Kockskolan:

 

Om dekorativ pasta >

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Farfalle med lax och rosésallad

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 192

Kcal / portion: 850

GBR (GI) / port: 17

Recept: 3398 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 8%

Fett: 9%

Kolhydrater: 17%

Fibrer: 1%

Portionsvikt: 443 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:

 

Kockskolan:

Om dekorativ pasta > Äts ej

...

Skapat av
Christian Campogiani

Tillagning (20 min )

  1. Koka pastan enligt anvisningar på paketet.
  2. Strimla laxen. Riv och pressa citronen. Strimla salladen. Lämna lite lax och citronskal till garneringen.
  3. Börja laga såsen när du lägger i pastan. Bryn laxen 1 minut så att smakerna frigörs. Tillsätt citronskal, citronjuice, rosésallat, vitt vin, grädde och fiskfond. Koka ihop i 4-5 minuter.
  4. Vänd ner pastan i såsen. Lägg upp och garnera lax och citronskal.

Kockens kommentar

Det här receptet kommer från Treviso i norra Italien där man använder mycket raddicchio (rosésallad) i maten. Det är en gräddbaserad pasta där sötman från grädden och den kallrökta laxen gör sig väldigt bra med beskheten från salladen. Till såsen har jag valt att använda Farfalle som passar utmärkt till gräddsåser, särskilt av mer rinnig karaktär, säger Christian Campogiani, köksmästare på Den gamle och havet.

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem