Bisonfilé med rösti och whiskysås
Lägg i inköpslistan Lägg i inköpslistan

Lägg till ingredienser

Antal portioner: 4

Potatis

0.8 

kilo

Smör normalsaltat

50.0 

gram

Blandsallat

 

 

 
OBS! Ingredienser sparas endast tillfälligt.
 

Lägg i inköpslistan »

Stäng fönster

 

Bisonfilé med rösti och whiskysås

Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 202

Kcal / portion: 670

GBR (GI) / port: 6

Recept: 2681 Kcal

Näringsvärden (vikt%):

Protein: 11%

Fett: 11%

Kolhydrater: 9%

Fibrer: 1%

Portionsvikt: 332 gram

Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet

Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem

Ingredienser

Visa:

Potatis 0.8 kilo 20%

Smör normalsaltat 50.0 gram 14%

Blandsallat 0%

...

Skapat av
Petter, Kockskolan

Tillagning (45 min )

  1. Rösti: Skala och råriv potatis. Skölj den i vatten och låt rinna av väl. 
  2. Hetta upp rikligt med matfett (smör) i panna på medelhög värme. Platta ut potatisen i pannan och stek tills den är gyllenbrun. Vänd. Salta och peppra.
  3. Hetta upp matfett i stekpanna på medelhög värme. Stek filéerna cirka 5 minuter på var sida. Salta och peppra.
  4. Ansa och tillred sallad.
  5. Sås: Häll whiskyn i en kastrull och reducera (koka ner) till halva mängden. Tillsätt grädde och fond. Låt sjuda på låg värme i cirka 5 minuter.

    Önskas tjockare sås, tillsätt lite matlag­ningsmjöl och sjud i ytterligare 3 minuter. Smaka av med salt och peppar. Späd ev. med lite steksky eller vatten.

Kockens kommentar

Bison är ett nötdjur, som vi väl alla känner till från vilda västernfilmerna. Hur det smakar? Påminner om oxfilé, med lätt viltsmak. Fryst bison kan man hitta i specialistbutiker, vanligtvis formade till runda portionsbiffar.

Logga in

Användarnamn eller mailadress
Lösenord

Glömt lösenord
Bli medlem