
Rån och rånrullar (rånstrutar, rånskålar)
Kalori- och GI:

Kcal / 100 gram: 349

Kcal / portion: 64

GBR (GI) / port: 2
Recept: 771 Kcal
Näringsvärden (vikt%):
Protein: 5%
Fett: 15%
Kolhydrater: 47%
Fibrer: 1%
Bli medlem i Dietkokboken.se för att se hela receptet
Som medlem får du tillgång till hela databasen med recept som är Gi- kalori- och näringsberäknade. Du kan även automatberäkna dina egna recept. Läs mer om vad som ingår, Bli medlem
Tillagning (2 tim )
Se film, klicka på "Tiffin Box" under bilden.
- För att rulla degen behövs en rund pinne cirka ½ cm tjock, för strut en kon. För att få rutmönster behövs ett rånjärn. Se kommentar.
- Smält smör och låt svalna.
- Smet: Blanda alla ingredienserna i en bunke till en jämn smet. Ställ in i kylskåpet i 15 minuter eller längre.
- Förvärm ugnen på 180°C.
- Ta ut smeten, rör om och klicka ut 2 msk smet på ugnsplåt med bakplåtspapper. Ställ tillbaka bunken i kylskåpet. Jämna ut smeten med skedens baksida till två stora ringar (10-12 cm).
- Grädda mitt i ugnen i 5-8 minuter, tills kanten på kakorna blivit gyllenbrun.
- Rulla: Ta ut ur ugnen och lossa kakorna från pappret. Rulla upp kakan (en i taget) på pinne och håll fast kanten en kort stund så att den fastnar. Fortsätt sedan med nästa omgång.
Kockens kommentar
Degen kan också rullas upp på en kon varvid man får en strut, eller läggas i en skål för att skapa en behållare som kan fyllas med frukt, bär och annat (läs mer > Om kex och rån). Man kan lägga fyllning mellan två eller flera rån (se recept > Stroopwafel).Rånjärn: För att få räfflade rånrullar behövs ett rånjärn liknande våffeljärn, men med finare rutmönster. Till sådant järn brukar medfölja en speciell rullpinne och kon. Läs mer > Rånjärn).
Alternativ
Bullar, finbröd, kakor ¤
- Vetebröd, vetebullar
- Saffransbröd
- Semlor
- Mjuka sockerkakor
- Muffins, cupcakes
- Kladdkaka, brownies
- Rulltårtor
- Kavlade småkakor
- Pepparkakor
- Skurna småkakor
- Rullade, runda småkakor
- Spritsade kakor, kakkringlor
- Klickkakor, flarn
- Formkakor
- Friterade kakor, bakverk
- Rån, kex, skorpor
- Smörkräm till bakverk